Jak dbamy o żywopłoty?
Do przycinania żywopłotu dobieramy odpowiednie narzędzie do rodzaju rośliny, która tworzy żywopłot. Aby żywopłot z ligustru, z porzeczki alpejskiej lub innych roślin pięknie się prezentował, trzeba wiedzieć, kiedy go przycinać i w jaki sposób to robić. Pielęgnację trawników oraz rabat i klombów również dostosowujemy do konkretnych gatunków, które znajdują się w Państwa ogrodzie. Dobieramy odpowiednie dla nich produkty i technikę pielęgnacji.
Bez względu na gatunek rośliny, która pełni u nas funkcję żywopłotu, cięcie zaczynamy od boków. Pomocne może być użycie sznurka. Gdy rozwiesimy go równolegle do górnej krawędzi i w połowie wysokości żywopłotu łatwiej będzie nam kontrolować, ile jeszcze trzeba przyciąć. Najpierw tniemy od góry, w dół, by pozbyć się zbędnych pędów. Potem korygujemy cięcie zmieniając kierunek.
Duży wpływ na formę żywopłotu ma gatunek rośliny. Forma powinna być dostosowana do jego potrzeb– przede wszystkim czułości na światło.
Kiedy należy przycinać żywopłot?
Pierwsze cięcie żywopłotu wykonuje się, gdy skończą się przymrozki. Jest to doskonały moment na pierwsze przycinanie roślin, które zasadziliśmy jesienią. Krzewy przycinamy na wysokości 20-30 centymetrów bez względu na to, czy później planujemy ich formowanie, czy nie. Dzięki temu młode pędy będą gęsto wyrastać.
Wczesna wiosna nie jest najlepszym momentem na przycinanie roślin, które puszczają dużą ilość soków (grab pospolity, klon polny, buk pospolity). Ponieważ może to spowodować ich osłabienie. Warto więc poczekać z ich przycinaniem.
Następne cięcia powinny odbywać się przynajmniej raz w roku. Możemy zostawić od 2 do 30 centymetrów nowego przyrostu. W przypadku roślin, które tworzą żywopłot formowany, należy przeprowadzać przycinanie przynajmniej dwa razy w sezonie, a najlepiej nawet raz w miesiącu.
Ostatnie cięcie powinno odbyć się natomiast na początku sierpnia, by przed zimą nowe przyrosty zdążyły dokładnie zdrewnieć. Trzeba pamiętać, że w przycinaniu żywopłotu trzeba zadbać by rany szybko się zabliźniły.